Текстилни музеј у Стројковцу једини је музеј овакве врсте у Србији. Смештен је у селу Стројковце, поред Вучја, 11 километара од Лесковца. Музеј је смештен у воденици која је подигнута у другој половини XИX века.
Зграда музеја сачувала је специфичну архитектонску лепоту, карактеристичну за период у коме је грађена, а и опремљена је аутентичним намештајем и посуђем.
Зграда представља тип „црнотравске дунђерске куће“. У левом крилу смештена је воденица, док су у десном просторије за становање у приземљу и на спрату.

Изнад улазног одељења у приземљу је тераса са аркадама. Судећи по величини и просторијама за становање у њеном саставу, била је власништво богатих Турака. У воденици су 1884. године предузимљиви Лесковчани отворили прву фабрику гајтана „Браћа Теокаревић“, што се сматра зачетком текстилне индустрије у Србији.
Прва српска гајтанара у селу Стројковцу престала је са радом 1896. године, када су чаркови пренети у Лесковац у Прву фабрику штофа „Илић Поповић и Ко.“, где се и даље производио гајтан. Лесковачки гајтан је убрзо постао популаран и познат не само у Србији, већ и на простору југоисточне Европе и Мале Азије.


Музеј је отворен 1954. године, а реконструисан је 2011. године, чиме је објекту враћен стари сјај и некадашњи, аутентичан начин производње гајтана – каналом тече вода чија снага покреће механизам за окретање чаркова за упредање гајтана.
Рестауриран је и канал којим је текла вода чија снага је покретала механизам за окретање чаркова и упредање гајтана. Инвентар и све у музеју је аутентично. Такође, може се видети оригиналан начин како се правио гајтан у то доба.
Текстилни музеј у Стројковцу је 1980. године проглашен за културно добро – споменик културе.

