Спомен парк у Лесковцу на источној падини Хисара, постављен је
1971. године по пројекту Богдана Богдановића, у славу
стрељаних и погинулих мештана, поводом тридесете годишњице
оружаног устанка у Лесковцу.
Око централног споменика, који симболизује Грчку богињу победе Нике, односно „Шумску богињу“ по речима аутора, поређано је 17 каменова са симболима живота и именима најистакнутијих бораца лесковачког краја.
Централни конични споменик је заправо кенотаф подигнут у част преко 1.000 палих бораца НОВЈ и жртава фашизма из Лесковца и околине.
Споменик је међу локалним становништвом познат по именом „Богиња победе“, али га је сам Богдановић прозвао „Шумска богиња“; споменик се састоји од 12 метара високог конуса на чијем врху стоји круна са које су висила четири орнамента (наушнице). Године 2009, у спомен-парк је укључен лапидаријум од двадесетак јеврејских надгробних споменика, сакупљених у ближој околини. Наиме, до Другог светског рата, у близини се налазило мало јеврејско гробље које су уништили нацисти. Спомен-парк Револуције у Лесковцу је 1992. године регистрован као Знаменито место, а британски „ББЦ” је Спомен парк уврстио у десет најчудеснијих архитектонских структура.
Centralni konični spomenik je zapravo kenotaf podignut u čast preko 1.000 palih boraca NOVJ i žrtava fašizma iz Leskovca i okoline. Spomenik je među lokalnim stanovništvom poznat po imenom „Boginja pobede“, ali ga je sam Bogdanović prozvao „Šumska boginja“; spomenik se sastoji od 12 metara visokog konusa na čijem vrhu stoji kruna sa koje su visila četiri ornamenta (naušnice).
Godine 2009, u spomen-park je uključen lapidarijum od dvadesetak jevrejskih nadgrobnih spomenika, sakupljenih u bližoj okolini. Naime, do Drugog svetskog rata, u blizini se nalazilo malo jevrejsko groblje koje su uništili nacisti. Spomen-park Revolucije u Leskovcu je 1992. godine registrovan kao Znamenito mesto, a britanski „BBC” je Spomen park uvrstio u deset najčudesnijih arhitektonskih struktura